Jízda Saši Kolowrata

Jízda Saši Kolowrata

Centrum Přimdy každý druhý rok ožívá pod pneumatikami starých vozidel. Na počest legendárního závodníka, umělce a filantropa Alexandra "Saši" hraběte Kolowrat-Krakowského se zde sjíždí milovníci historických strojů. Akci pořádá Auto moto veterán club Český les. Jeho ředitel, pan Antonín Hoffmeister popisuje trasu mezinárodní jízdy: "Z Přimdy jeli účastníci do Boru, Stráže a přes Borek, Dubec a Třískolupy zpět na Přimdu. Zde byla přestávka a následně start druhé etapy, v jejímž rámci sjeli jezdci do Rozvadova a přes starý hraniční přechod projeli do Waidhausu, kde měli další pauzu. Z Waidhausu se vypravili do Georgenbergu, Woppenriethu, Waldthurnu, Pleysteinu a přes Lohmu se ubírali zpět k hranicím," informoval ředitel klubu. Na průjezd tratí bylo účastníkům vyhrazeno pět hodin. "Tímto jsme chtěli umožnit účastníkům, aby se důkladně seznámili s krásami našeho regionu," řekl Hofmeister.

Během jízdy se představují opravdu krásné veterány. Namátkou stačí uvést Opel Laubfrosch z roku 1924 Wernera Pugela z Olešnice. V kategorii automobilů do roku výroby 1945 lze zmínit Waltera, Tatry 54, Aera 30 a 1000, Pragy Piccolo a Alfa 6 nebo Škodu 633. Na startu se objevuje i domažlický Vilém Šimáček s Pragou BD 500 roku výroby 1927.

Patronem celé akce je již tradičně rodina Kolowrat-Krakowských, která získala po roce 1989 zpět své rodinné nemovitosti, kam spadá i přírodní rezervace v okolí hradu Přimda. Alexandr Josepf hrabě Kolowrat-Krakowský byl strýcem posledního majitele Františka Tomáše hraběte Kolowrat-Krakowského. Ten podlehl týden po čtvrtém ročníku ve věku jedenašedesáti let vážné nemoci. K uctění památky Františka Tomáše Hraběte Kolowrat-Krakowského se pořádá Jízda Saši Kolowrata jako jeho memoriál.

Velkými příznivci jízdy i klubu jsou i JUDr. Dominika Kolowrat-Krakowská se synem Maximilianem a dcerou Francescou, kteří se aktivně účastní každého ročníku.