Historie panství Přimda

Historie panství Přimda

Kolowratové přichází do kraje pod Přimdou v roce 1675, kdy Jan Václav Novohradský z Kolowrat (1638–1690), kterému je v roce 1660 udělen hraběcí titul, kupuje panství Přimdu včetně starobylého hradu a připojuje jej k dříve zakoupenému panství Velké Dvorce. V té době je již hrad Přimda v podstatě zříceninou, neboť poslední majitelé Švamberkové jej roku 1580 opustili a nechali chátrat. Jan Václav tedy ve Velkých Dvorcích vybudoval nové šlechtické sídlo – zámek ve Velkých Dvorcích. Ze zděděných Košátek a přikoupeného panství Přimda ve své závěti v roce 1690 zřizuje rodové svěřenectví (tzv. fideikomis).

Panství pak přechází na Františka Zdeňka (1659–1716) a jeho syna Františka Václava (1689–1738), kteří své sídlo přemístili na Dianu, kde novohradští později nechali postavit lovecký zámek Diana údajně dle návrhu světově proslulého českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho. První dochovaná zmínka o zámku pochází z roku 1742, kdy panství spravoval František Ferdinand (1714–1763). Posledním mužským dědicem svěřenectví Přimda-Košátky byl František Antonín (1739–1802), poslední hrabě Novohradský z Kolowrat. Po úmrtí Františkovy sestry, přechází svěřenectví na posledního žijícího příslušníka větve Kolowrat-Libštejnské, hraběte Františka Antonína (1778–1861).

František Antonín Kolowrat Libštejnský představuje bezesporu jednu z nejvýraznějších osobností mezi pány z Kolowrat. Kritik knížete Metternicha, nejvyšší purkrabí, ministr pro vnitřní správu říše i český vlastenec. Po smrti Františka Antonína přechází svěřenectví Novohradských z Kolowrat opět na posledního žijícího příslušníka, tentokrát březnické větve Kolowrat-Krakowských – Jana Nepomuka Karla, zvaného Hanuš (1794–1872). Po hraběti Hanušovi, velkém vlastenci a mecenáši, připadl majorát Kolowrat-Krakowských Týnec a Bešiny společně se svěřenectvím Novohradských z Kolowrat Leopoldovi Kolowrat-Krakowskému (1852–1910). Jeho strýc Theodor (mladší bratr Leopoldova otce) získal svěřenectví větve Libštejnské, Černíkovicko-rychnovské panství.

Příchodem Leopolda se lovecký zámek Diana opět stává stálým sídlem pánů z Kolowrat.

Aktuality

Osudové ženy: Marie Kolowratová-Krakowská; Český rozhlas Dvojka, ze dne 2. března 2024

k poslechu zde

Leopold Filip hrabě Kolowrat-Krakowský, Český rozhlas Dvojka, ze dne 12. června 2023

k poslechu zde

Vilém Albrecht I. hrabě Kolowrat-Krakowský

V únoru uplyne 420 let od narození významného politika, soudce, hospodáře a mecenáše, hraběte Viléma Albrechta I. Zemřel v den svých 88. narozenin, na stejný měsíc tedy připadá také výročí jeho úmrtí.

více