Jízda Saši Kolowrata již potřinácté

Stejně jako vloni se na Tachovsku koná tradiční přehlídka historických vozidel. Jízda Saši Kolowrata oživí Přimdu a okolní česká i německá města v sobotu 15. června 2013. Zvuk motorů a vůně benzínu starých vozidel pohltí Přimdu již potřinácté na počest Alexandra „Saši“ Kolowrat-Krakowského. Letos také jako připomínka nedožitých 70. narozenin Sašova synovce: významného mecenáše Františka Tomáše Kolowrat-Krakowského.

Akci stejně jako v předešlých letech pořádá Auto moto veterán club Český les. Jeho ředitel Antonín Hofmeister zmiňuje některá města, která Jízda Saši Kolowrata protne: ,,Startuje se v sobotu v 11:00 na zámku v Boru. Jízda bude dále pokračovat přes Stráž na Přimdu, pak přes Rozvadov do Vohenstraussu. Ve Vohenstrausu čeká účastníky jízdy polední pauza s možností prohlídky města. Jízda pokračuje přes Waidhaus a Rozvadov zpět k borskému zámku, kde se večer akce zakončí kulturním programem“.

Na trase dlouhé téměř 100 km bude možné vidět širokou škálu historických vozidel nejrůznějšího typu. Veteráni budou rozděleni do nejrůznějších kategorií, jejichž rozmezí je určeno rokem výroby od let 1918 až do roku 1982. Jízda tak nabídne přehlídku historických automobilů i motocyklů, či novějších modelů vozů cabrio.

Celou akci letos opět zašťiťuje rodina Kolowrat-Krakowských, která historicky vlastní rozsáhlé nemovité statky v okolí hradu Přimda. Alexandr Saša Kolowrat-Krakowský byl prastrýcem současných zástupců šlechtického rodu šestnáctiletého Maximiliána a čtrnáctileté Francescy.

Právě v roce nedožitých 70. narozenin jejich otce Františka Tomáše Kolowrat-Krakowského vzpomíná Antonín Hofmeister, jak spolupráce s rodem Kolowrat-Krakowských započala: ,,Vzhledem ke spojitosti Alexandra Kolowrat-Krakowského s automobilovými závody jsme oslovil hraběte Františka Tomáše Kolowrat-Krakowského, zda by nechtěl Jízdu zaštítit. S radostí přijal. Navázal nejen na tradici svých předků, ale především pomohl poutat pozornost k přírodním krásám Tachovska, regionu se kterým je šlechtická rodina historicky spjata“.

Velkou příznivkyní Jízdy a veteránského klubu je i životní partnerka hraběte Františka Tomáše a správkyně majetku JUDr. Dominika Kolowrat-Krakowská. Se svými dětmi Maximilianem a Francescou se aktivně účastní každého ročníku: „Krásu veteránů mne učil objevovat František Tomáš. Jsem ráda, že v měsíci, kdy si připomínáme výročí jeho předčasného odchodu, se mohu podílet na akci, kterou měl tak rád, nadto v kraji, který miloval, “ dodává.

Přihlásit k jízdě se může každý majitel historického vozidla. Startovné se liší podle kategorií, konkrétní informace o startovném a přihlašovací formulář najdete na webu Auto moto veterán Clubu Český les: www.amvc-ceskyles.cz/jazdask.html.

Jízda Saši Kolowrata již potřinácté